Zoopark aneb trochu jiný výlet za zvířátky

Zoopark aneb trochu jiný výlet za zvířátky

Dneska bych se s vámi chtěla podělit o náš zážitek z minulého víkendu. S Emmou jsme navštívili menší zoopark. Emma má ke zvířátkům kladný vztah a tak jsme si s manželem říkali, že se jí určitě bude v zooparku líbit. Těšili jsme se, že si všichni společně zvířátka užijeme.

Hned po vstupu do zooparku Emma zahlédla v klecích králíčky a s úžasem v očích se na ně šla podívat. Bylo krásné počasí a tak nápad navštívit zoopark mělo více rodin s malými dětmi. Od králíčků jsme pokračovali dál. Emma najednou zmerčila houpačky a klouzačku. Na hřišti jsme byli teprve párkrát a tak byly houpačky a další atrakce pro Emmu nové. Houpačky a klouzačka byly už v obložení dalších dětí. Emma začala zkoumat, co se tam dá všechno dělat. Zkusili jsme houpačku. Houpačka nic moc, spíše pro větší děti. Na klouzačce se nadšeně klouzaly jiné menší děti. Emma je nejprve fascinovaně pozorovala. Pak se evidentně rozhodla, že to musí taky vyzkoušet. Začala šplhat po klouzačce nahoru. Po marných snahách dostat se nahoru se na mě podívala s výrazem: Mámo, pojď mi pomoc. Tohleto musím určitě vyzkoušet, teď hned. S mojí asistencí se sklouzla dolů. Bylo jasno. Zvířátka se můžou jít bodnout! Emma právě objevila novou super zábavu!

Emma nadšeně zkoumala za naší asistence prolézačky a klouzačku už asi 30min. Mezitím se na prolézačkách vystřídalo několik dětí. Děti byly z prolézaček nadšené. Rodiče už méně, často netrpělivě překračovali a snažili se děti dostat pryč. Manžel už měl také dlouhou chvíli, byl netrpělivý. Snažil se Emmu nalákat na zvířátka. Když viděl, že Emma nejeví o zvířátka žádný zájem, oznámil jí, že alespoň on se chce na zvířátka podívat. Jeli jsme přece do zooparku a teď tu trávíme čas na klouzačce. Asi po 40 min se nám Emmu za jejího protestování podařilo od klouzačky dostat s argumentem, že taťka se chce podívat na zvířátka. Následnou prohlídku si Emma vůbec neužila. Na každé zvířátko dělala pá pá. A bylo vidět, že jí v žaludku leží ta klouzačka a na zvířátka šla kvůli tátovi.

Když jsme se vraceli ze zooparku, bavili jsme se s manželem o Emmině scéně ohledně klouzačky. Každý jsme měli jiný názor na to, jak situaci s klouzačkou řešit. Manželovi se nelíbilo, že jsme na klouzačce strávili tolik času a zvířátka jen rychle proběhli. V hlavě mi utkvěla jedna manželova věta: „Do toho zooparku na zvířátka jsme jeli kvůli Emmě!“. Věřím, že všichni ty další rodiče měli stejný důvod – jeli do zooparku kvůli svým dětem. Hned mě ale napadlo, když do zooparku jedeme kvůli svým dětem, neměli bychom i program v zooparku přizpůsobit jejich přáním a potřebám? Dělat to, co je baví a z čeho mají radost?

Když máme jako rodiče volný čas, také si ho chceme užít podle sebe. Představte si třeba, že se ve volném čase rozhodnete zajít si do aquacentra a přidá se k vám váš kamarád. Cestou si povídáte, jak si dneska dáte do těla a uplavete alespoň deset bazénů. Když vcházíte do aquacentra, zahlédnete vířivku, která vypadá luxusně a zrovna je volná právě pro vás. Vzpomenete si, že vás pobolívají záda a tohle by vám je krásně uvolnilo. Do bazénu se vám už vůbec nechce. Kamarád vás ale chytne za ruku a se slovy, že jste přece přišli do bazénu plavat, vás táhne pryč. Jak se cítíte? Mě by to tedy nebylo vůbec příjemné. Na kamaráda bych byla hodně naštvaná. Šli byste s radostí plavat?

I malé děti mají svoje představy jak trávit volný čas. Nic si neplánují, nemají žádné představy. Žijí tady a teď. Váš malý človíček právě teď objevil úžasnou věc, která je nesmírně zajímavá a kterou prostě musí prozkoumat. S nadšením se vrhá do dobrodružství a objevuje svět. Děti našim plánům a představám o trávení volného času nerozumí. Žijí v přítomném okamžiku. Svým chováním se nesnaží nabourávat naše plány. Když se zaujetím začnou zkoumat nové prostředí, nedělají to proto, aby nás naštvali. Zkuste se na situaci podívat jejich očima. Ať už se vrháte do jakékoliv aktivity s dětmi, nezapomeňte s nimi zůstat v přítomném okamžiku. Upusťte od svých plánů a představ. Prostě si ten den s nimi užijte 🙂

Chci sdílet...Share on FacebookShare on Google+

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *